חג השבועות: אין מים אלא תורה

חג השבועות חג מתן תורה, בו קיבלנו את התורה במעמד הר סיני, ומיום שקיבלנוה שמר עם ישראל את התורה לאורך הדורות. כשעם ישראל הוגלה מארץ הקודש התורה גלתה יחד עם עם ישראל לכל התפוצות. לאורך הדורות שמרו וקיימו את דברי התורה באהבה ובמסירות נפש עד היום.

 

לקראת חג השבועות האווירה הייתה משתנה, הקהילה הייתה עסוקה בהכנות לקראת החג, הגברים אשר יצאו לעבוד מחוץ לחבאן שבו הביתה למשפחתם והשמחה היית ניכרת באוויר. וכמו בכל חג עסקו בצדקה וחסד לעניים ל"מאן כותוב לה" בכדי לקבל את החג בשמחה וכבוד.

 

בערב יום חג השבועות עסקו בשחיטה ובהכנה המאכלים לסעודות החג, לאחר מכן התרחצו והתלבשו יפה לכבוד החג, לקראת ערב הלכו הגברים לתפילת מנחה וערבית של החג.

 

מנהגי החג

 

לחג השבועות הכינו מאכל מיוחד לארוחת הבוקר הנקרא "מִעְצוּבַּה" עם דבש וחמאה מטוגנת הנקראת "סַמְן", וזאת משום שהתורה נמשלה לדבש וחלב. שנאמר: "דבש וחלב תחת לשונך" (שיר השירים) וכן כתוב: "ומתוקים מדבש צופים".

 

ה"מִעְצוּבַּה" עשויה בצק מקמח חיטה, מטוגן על מחבת, לאחר הטיגון מושחים אותו בשמן שומשום, חמאה, דבש או מי סוכר. שמים את ה"מִעְצוּבַּה" בקערה, ומועכים במרכז ה"מִעְצוּבַּה" ויוצרים גומה שבה יוצקים שמן שומשום או "סַמְן" – סמנה, דבש או מי סוכר, וכל החבורה אוכלים יחד מהקערה.

 

ה"מַעְסוּבַּה"

 

 

לאחר ארוחת הבוקר נהגו לשפוך איש על רעהו מים (אם כי לא בכמות גדולה אלא מזלפים כמה טיפות), וטעם המנהג הוא משום שהתורה נמשלה למים, שנאמר: "הוי כל צמא לכו למים" (ישעיה נ"ה, א'), ובכדי לקיים את הפסוק "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם" (יחזקאל ל"ו, כ"ה) לכן נהגו לשפוך מים איש על רעהו מים, גם ילדים וגם זקנים.

 

מו"ר יצחק בן סאלם זצ"ל (המכונה אדם הראשון) היה שופך (מזלף כמה טיפות מים) מים על ילדיו ואומר "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם מכל טומאותיכם".

 

מנהג זה קיים גם אצל יהודי מרוקו וטריפולי, ולא קיים אצל שאר קהילות תימן.

 

ספר תורה שהועלה ארצה מחבאן

 

ראוי לציין את מגוון המנגינות המיוחדות לקהילת יהודי חבאן ובמיוחד בחג השבועות, המובאות בליל ה"חיתום", ואת המנגינה המיוחדת ל"אזהרות" לאחר תפילת מוסף, וכן מגילת רות לאחר תפלת מנחה. וכן בחבאן היו עושים גם יום טוב שני של גלויות.

 

יהי רצון שנזכה ללמוד ולקבל תורה מתוך שמחה אמתית, לשמור ולהמשיך דרכי אבותינו הקדושים. ונסיים בברכת "תוסיפו שנים על שנים רבות שמחים ושלמים חגים ומועדים טובים"

Please reload

Please reload

RSS Feed

ברקע מתנגן השיר: "בריק אלימן" - בלחן חבאני מקורי אותנטי בביצוע המשורר שלום יצחק מעטוף ז"ל

Copyright © 2016.  All Rights Reserved

לק"י