אודות - דבר המערכת

יחודיותם של יהודי חבאן אינה סוד וידועה לכל. דבר מפורסם הוא שהדור הקודם של יהודי תימן שפגשו בחבאנים, היו מדברים עליהם ביראת כבוד. לא לחינם נקראו הנסיכים מתימן. זכו יהודי חבאן לשמר מסורת עתיקת יומין של מנהגים והנהגות מופלאות.

 

מאמינים בני מאמינים אנו ויודעים כי לא לחינם כך קרתה לנו, שעוד בארץ הגולה היינו מבודדים ואילו כאן בארץ כיוונה יד ההשגחה ורובה ככולה של הקהילה המופלאה מארץ חַאדְרַמַוְּת, שוכנה במקום אחד.

 

לכאורה נוצר בס"ד מצב אידיאלי לשימור, בו הקהילה רק עקרה ממקום אחד למשנהו ולא התפזרה ונטמעה בין קהילות או עדות אחרות.

 

כפועל יוצא, ניתן לראות בעדות אחרות, שהמסורת היחודית שלהן נעלמה ונשכחה כמעט כליל. מה שנותר ממסורות חשובות אלו, זה רק מסורת גנרית המתאימה לכולם.

 

 

הטופס בטעינה - אנא המתן...

 

 

יהודי חבאן כפי שידוע, שוכנו במקום אחד שכיום נקרא מושב ברקת, עובדה זו העניקה אפשרות יוצאת דופן להפריה הדדית של מסורות ישנות וכמעט נשכחות.

 

אז כן, החבאנים בהחלט יכולים לומר שהם כמעט היחידים שסייעם השי"ת להצליח לשמר את המסורת שלהם כמעט בדיוק. אם זה בהנהגות, בנוסח התפילה ובניגונה, בחסד וברוח - בעיקר ברוח!

 

אמנם רוח המודרניזציה לא פוסחת על אף אחד וגם המסורת החבאנית לא חפה ממנה. מאידך, הדור החדש מתחיל להתעורר ולשאול שאלות, הוא רוצה לדעת מי היו אבותיו, מי היה סבו ומי אב-סבו. הוא יודע שהם היו ענקי רוח - אך מה עוד?

 

לכן, על כל אחד מאיתנו חלה החובה לראות את עצמו כחוליה בשרשרת ולחזק את עצמו, לחזק את החוליה למען הדורות הבאים, כל אחד במה שחננו השם. אז כמו רבים וטובים אחרים, גם אנו הצטרפנו למפעל הגדול הזה ולקחנו בו חל ע"י אתר חשוב זה - להרוות את צמאונינו, שצמאון הדור הצעיר במעט דמעט ממה שהיו הדור הקודם.

 

כמו"כ, באופן יחסי לקהילה קטנה כ"כ, החבאנים אפשר לומר כמעט בבטחה, הם העדה הנחקרת ביותר. לכן, כפי שנוכחנו לדעת, אתר זה משמש גם להם כאבן שואבת למידע.

 

אתר זה נכון לעכשיו, הוא אתר חינמי ולא מצריך כל הכנסה כספית. אך בשביל שהאתר יתקיים והכי חשוב ימשיך לקיים את הרוח החבאנית, יש להשקותו בחומרים. כל חומר כתוב, מצולם או כל מידע, אפילו על-פה יכול להועיל. אז קחו חלק - היו שותפים!

 

בזכות אבותינו - למען בנינו!

 

"עֲטֶרֶת זְקֵנִים - בְּנֵי בָנִים, וְתִפְאֶרֶת בָּנִים אֲבוֹתָם"

RSS Feed

ברקע מתנגן השיר: "בריק אלימן" - בלחן חבאני מקורי אותנטי בביצוע המשורר שלום יצחק מעטוף ז"ל

Copyright © 2016.  All Rights Reserved

לק"י