22/02/2017

הנשיד (סוגת שיר) חובר ומושר ע"י יצחק שלום מעטוף. נכתב לאחר העליה ארצה ומספר על תלאותיהם בדרך. לאחר השירה מובא הסבר (כמעט מילה במילה) מפי בנו על הרקע לשיר ועל העליה לארץ מתימן.

הערה: הנשיד וסיפור הרקע שאחריו, הועתקו מהקלטה ישנה (1966) ואינם מוגהים כלל,

לכן יתכנו טעויות בה...

01/02/2017

הבתים בחבאן היו בנויים מלבני אדמה ועצים (Adobe), בתי היהודים, נבדלו בצורתם החיצונית מבתי הגויים. לגגות המסויידים של בתיהם היו מעקונים, בעוד שגגות בתי הגויים, היו בלתי מסויידים ובארבע פינותיהם צורות קרניים.

 בתים בחבאן - ניתן לראות את הקרנות בבית הימני, כאשר הבית השמאלי...

קוראים יקרים הננו מביאים לפניכם כתבה מעלון ברקת משנת תשמ"ט עם הרב עובדיה ז"ל שהעביר לנו מחוויות עליית קהילתנו הקדושה לארץ הקודש קהילת עדת חבאן. מגלות לגאולה, ומאפלה לאור גדול שמחים אנו לארח את אחד מחשובי העסקנים החשובים שהיו לקהילתנו במושב, שתרם רבות עבור צביונו הדתי ו...

ישנו מנהג קדמון שבעת קריאת התורה בפרשת בשלח וכן בשביעי של פסח, שמנמיכים את הקול בשלושה פסוקים מסויימים.

הפסוקים הם (שמות יד יט-כא):

וַיִּסַּ֞ע מַלְאַ֣ךְ הָאֱלֹהִ֗ים הַהֹלֵךְ֙ לִפְנֵי֙ מַחֲנֵ֣ה יִשְׂרָאֵ֔ל וַיֵּ֖לֶךְ מֵאַחֲרֵיהֶ֑ם וַיִּסַּ֞ע עַמּ֤וּד הֶֽעָנָן֙ מִפְּנֵיהֶ֔...

חג השבועות חג מתן תורה, בו קיבלנו את התורה במעמד הר סיני, ומיום שקיבלנוה שמר עם ישראל את התורה לאורך הדורות. כשעם ישראל הוגלה מארץ הקודש התורה גלתה יחד עם עם ישראל לכל התפוצות. לאורך הדורות שמרו וקיימו את דברי התורה באהבה ובמסירות נפש עד היום.

 

לקראת חג השבועות האווירה...

02/04/2012

מאז יציאת מצריים, עם ישראל נוהג בכל שנה ושנה לחגוג את חג הפסח על מצוותיו, פרטיו ודקדוקיו. ידועה אמרת חז"ל, שהחמץ שאנו מסירים מביתנו ומחפצינו, מסמל את החמץ שעלול להימצא בתוכנו אנו. קהילת יהודי חבאן שמרו תמיד על אחדות וערבות הקהילה, לכן, כחלק מסילוק החמץ וביטולו, נהגו יה...

05/03/2012

מידי שנה מצוין חג הפורים בכל ישראל, וכמו כל קהילה גם ליהודי חבאן יש מנהגים יחודיים להם. יחסי חברה מפותחים, לכידות ומרץ הוסיפו צבע למנהגי החג ולימים שלפניו.

לְעִיְבּ אִל פוּר

בערבי שמונת הימים שלפני פורים, היו מתאספים גברים, נשים וטף אל ה"חאפה" (מגרש) – רחבה, הסמוכה לבתי...

16/12/2011

אור החנוכה, הורגש היטב בחבאן. מספרים הזקנים, שימי החנוכה היה להם ימים מיוחד כשאווירה של שמחה נסוכה היתה באוויר ההר המדברי.

כבר כשבועיים שלושה לפני החנוכה, היו מכינים את הילדים ומלמדים אותם לקרוא בע"פ את ברכת הדלקת נרות החנוכה ואת על הניסים ובימי מתתיהו.

לפני הדלקת נר ראש...

11/10/2011

 חג הסוכות, מי לא אוהב את החג הזה, חג שנקרא עליו זמן שמחתנו ולא לחינם. חג של רוממות רוח, חג של אהבה, זה החג של המשפחה. חג שנקרא במקורות "חג" כי הוא פשוט חג.

 

מיד בצאת יום הכיפורים, מתחילים להריח את ריח האַטַ'אבְּ ברחבי המושב, אנו כבר יודעים שהחג הזה לא נשב בבית, אלא תמי...

05/10/2011

יום הכיפורים הוא יום נשגב, בכל עדות ישראל נהוגות מסורות שונות על מנת להתכונן כראוי ליום זה המצריך הכנה מיוחדת.

 

עדתנו נחונה במנהגים מיוחדים שנשאבו ממסורות עתיקות יומין אשר יסודתם בהררי קודש. מנהגים אלו ברובם יחודיים רק ליהדות חבאן כגון מנהג החיום ועוד.

 

עשרת הימים שבין ר...

פוסטים ישנים >

Please reload

RSS Feed

ברקע מתנגן השיר: "בריק אלימן" - בלחן חבאני מקורי אותנטי בביצוע המשורר שלום יצחק מעטוף ז"ל

Copyright © 2016.  All Rights Reserved

לק"י