אודות - דבר המערכת

הטופס בטעינה - אנא המתן...

הַכַּדֵ'א קַאל אַבּוּיי (תרגום: כך אמר לי אבי) – אמירה מוכרת בהוויה החבאנית. על בסיס משפט זה בנויות מסורות ומנהגים, כך קיבלנו מאבותינו והם מאבותיהם עד למשה רבינו שקיבל מפי הגבורה על הר סיני.

 

בעולם שלפני דור האינטרנט, בני האדם לא הכירו בד"כ תרבויות אחרות. כל תרבות הכירה את תרבותה על כלליה ומנהגיה וכך חיה. כאשר אדם היה עוזב את מקום משכנו ועוקר למדינה, תרבות אחרת, היה מאבד באופן הדרגתי את תרבותו, את המסורת אותה קיבל מאבותיו ונטמע באופן כמעט בלתי רצוני בתרבות ובקהילה החדשה.

 

באופן טבעי, כאשר קהילה שלימה מעבירה את מקום מושבה ממקום אחד למשנהו, עוברים איתה גם המנהגים, ההנהגות והמסורות.

 

בחסד השם יתברך זכתה קהילת יהודי חבאן כאשר שוכנה במקום אחד ולא התפזרה ונטמעה בין קהילות או עדות אחרות. עובדה זו העניקה אפשרות יוצאת דופן להפריה הדדית ושימור של מסורות ישנות וכמעט נשכחות.

מאמינים בני מאמינים אנו, ויודעים כי לא לחינם כך קרתה לנו. שעוד בארץ הגולה היינו מבודדים ובזכות זה השתמרו בידינו מסורות עתיקות. ואילו כאן בארץ שוב כיוונה יד ההשגחה ורובה ככולה של הקהילה המופלאה מארץ חַאדְרַמַוְּת, שוכנה במקום אחד.

 

אז כן, החבאנים בהחלט יכולים לומר שסייעם השם יתברך לשמר את המסורה שנמסרה להם באופן כמעט אותנטי. אם זה בהנהגות, בנוסח התפילה ובניגונה, במעשי החסד וברוח - בעיקר ברוח!

 

אמנם רוח המודרניזציה לא פוסחת על אף אחד וגם המסורת החבאנית לא חפה ממנה. מאידך, הדור החדש מתחיל להתעורר ולשאול שאלות, הוא רוצה לדעת מי היו אבותיו, מי היה סבו ומי אב-סבו. הוא יודע שהם היו ענקי רוח - אך מה עוד?

 

לכן, על כל אחד מאיתנו חלה החובה לראות את עצמו כחוליה בשרשרת ולחזק את עצמו, לחזק את החוליה למען הדורות הבאים, כל אחד במה שחננו השם. אז כמו רבים וטובים אחרים, גם אנו הצטרפנו למפעל הגדול הזה ולקחנו בו חלק ע"י אתר חשוב זה - להרוות את צמאונינו, צמאון הדור הצעיר, במעט דמעט ממה שהיו הדור הקודם.

 

כמו"כ, באופן יחסי לקהילה קטנה כ"כ, החבאנים אפשר לומר כמעט בבטחה, הם העדה הנחקרת ביותר. לכן, כפי שנוכחנו לדעת, מקום זה משמש גם להם, לחוקרים, כאבן שואבת למידע.

 

אתר זה נכון לעכשיו, הוא אתר חינמי ולא מצריך כל הכנסה כספית. אך בשביל שהאתר יתקיים והכי חשוב ימשיך לקיים את הרוח החבאנית, יש להשקותו בחומרים. כל חומר כתוב, מצולם או כל מידע, אפילו על-פה יכול להועיל. אז קחו חלק - היו שותפים!

 

אחד המרבה ואחד הממעיט, שאל את הסבא, את הסבתא, שאלי את הורייך. מה הם יודעים? מה יש בידם להעביר לדורות הבאים?

יש בידכם חומרים שתרצו לשתף דרך פלטפורמת האתר? תמונה, מאמר, קטע אודיו או אפילו סרטון וידאו? ראו למטה אפשרות להעלאת קבצים.

אבל גם אם אין בידכם מידע או איך להשיג אותו אתם יכולים לעזור.  נשמח לשמוע מהי הדרך הטובה לדעתכם להנחיל את המסורת הלאה?

הזמנים הולכים ומתכלים והענקים שמעט מהם עוד חי בינותינו - הולך ומתמעט, הולך ונכחד.

יש בידינו האפשרות כעת, להציל ולהשאיר את רוחם העצומה פועמת בתוכנו - בתוך מחננו.

 

בזכות אבותינו - למען בנינו!

 

"עֲטֶרֶת זְקֵנִים - בְּנֵי בָנִים, וְתִפְאֶרֶת בָּנִים - אֲבוֹתָם"

RSS Feed

ברקע מתנגן השיר: "בריק אלימן" - בלחן חבאני מקורי אותנטי בביצוע המשורר שלום יצחק מעטוף ז"ל

Copyright © 2016.  All Rights Reserved

לק"י